O leczeniu hemoroidów w domu można myśleć tylko po wcześniejszym skonsultowaniu tego z lekarzem. Choroba jest poważna i tak też należy ją traktować, a lekarza najlepiej odwiedzić zaraz po zauważeniu pierwszych symptomów choroby – wtedy szanse na wyzdrowienie są najwyższe. Czy produkty pszczele, np. czopki propolisowe mogą wspomagać leczenie hemoroidów?

Czy miód pomaga w leczeniu hemoroidów?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o apiterapii, która korzysta z produktów pszczelich. Pomagają one w zwalczaniu wielu różnych dolegliwości wewnątrz organizmu oraz tych dermatologicznych bądź infekcji. Wielokrotnie przy ich pomocy możliwe jest wsparcie leczenia nawet bardzo poważnych chorób. Dodatkowo produkty pszczele są delikatne, a dzięki temu nie wpływają negatywnie na organizm, a także niemożliwe jest ich przedawkowanie.

Skutecznym domowym sposobem na hemoroidy jest miód wraz z rozmaitymiwieloma specyfikami zawierającymi go w swoim składzie, przykładem mogą być chociażby czopki propolisowe.

Wszystko dlatego, że miód skraca czas gojenia ran i skutecznie walczy z bakteriami. Co więcej spowalnia on rozwój bakterii odpornych na leczenie farmakologiczne. Tym sposobem miód świetnie wpływa na przyspieszenie gojenia rozmaitych otarć i miejsc zainfekowanych oraz niektórych dolegliwości, które nie poddały się efektywnemu leczeniu farmakologicznemu.

Czopki propolisowe i nie tylko — jak leczyć nimi hemoroidy?

W sytuacji, kiedy lekarz wyraził zgodę na zastosowanie miodu pomocniczo przy leczeniu hemoroidów, możliwe jest skorzystanie z produktów pszczelich na kilka różnych sposobów. Jednym z zaleceń jest spożycie miodów wysokiej jakości i równoczesne stosowanie ich na zewnątrz, poprzez nakładanie prosto na ciało.

Produkty pszczele i wytwarzane z nich maści oraz opatrunki nim nasączone, czy też czopki propolisowe mogą być używane dla wsparcia leczenia trudno gojących się otarć w miejscu pojawienia się hemoroidów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie miodu na trudno gojące się miejsce od dwóch do trzech razy w ciągu dnia (również w godzinach nocnych), w tym czasie należy zrezygnować z opatrunku. Gdy rany sięgają głębiej, najlepszym sposobem jest wykorzystanie czopków propolisowych, które wielokrotnie pojawiają się w zaleceniach po operacyjnym usunięciu hemoroidów. Na początku czasami pojawia się uczucie pieczenia albo delikatnie nasilony ból. Skóra właśnie tak reaguje na kontakt z miodem. Należy przeczekać tę chwilę, efekt leczenia pojawia się zazwyczaj już po upływie dwóch, trzech dni. Tutaj kolejny raz powinniśmy mieć na uwadze zalecenia lekarza.